Varna šolska pot
Varnost v prometu ni le enkraten nasvet ali opozorilo, pomeni način življenja. Šola in starši s svojim zgledom in prometno vzgojo oblikujemo varne udeležence v prometu. Učence prvi šolski dan seznanimo z varnimi potmi v šolo, z nevarnostmi v prometu in kako se jim izognemo.
Varna pot v šolo ni nujno najkrajša. Izbirajo naj med varnimi potmi, čeprav so malo daljše. Za večjo varnost prvošolci nosijo dobro vidne rumene rutice. Učenci kolesarji obvezno uporabljajo čelade. Po zakonu je uporaba čelade obvezna do 18. leta starosti.
Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da smejo otroci v prometu samostojno sodelovati šele, ko so se starši oziroma skrbniki prepričali, da so otroci sposobni razumeti nevarnost v prometu ter so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah, kjer se srečujejo s prometom.
Na poti v 1. razred osnovne šole ter domov morajo imeti učenci spremstvo, pri čemer je spremljevalec lahko tudi otrok med 10. in 14. letom starosti, če to dovolijo učenčevi starši. Starši poskrbite, da bodo učenci prihajali v šolo pravočasno. Hodijo naj po pločniku, sicer pa po levi stani ceste, v nasprotni smeri kot poteka promet. Veliko pozornost namenite prehodu čez glavno cesto. Za prečkanje glavne ceste obvezno uporabljajte prehode za pešce. Če prihajajo ali odhajajo v mraku, naj nosijo svetla odbojna telesa, npr. kresničko.
Na spodnji povezavi si lahko pogledate zemljevide najvarnejših poti iz vasi, ki spadajo v šolski okoliš naše šole.
Obvezne čelade za kolesarje
Spoštovani učenci in starši,
Jeseni 2016 se je spremenil Zakon o pravilih cestnega prometa. V 34. členu predpisuje obvezno nošenje čelad za kolesarje do 18. leta starosti in tudi globe, ki se jih izreče ob neupoštevanju določila. Prosimo, če si preberete izvleček iz zakona, v katerem so podrobneje predstavljene spremembe.
Zakon o pravilih cestnega prometa
(Uradni list RS, št. 82/13 – uradno prečiščeno besedilo in 68/16)
III. ODGOVORNOST ZA VAREN IN NEMOTEN PROMET
7. člen
(odgovornost staršev, skrbnikov oziroma rejnikov)
(1) Starši, skrbniki ter rejniki so dolžni skrbeti ali izvajati nadzorstvo nad otrokom ali mladoletnikom, ko je ta udeležen v cestnem prometu.
(2) Opustitev dolžne skrbi ali nadzorstva iz prejšnjega odstavka nastopi zlasti tedaj, ko starši, skrbniki oziroma rejniki omogočijo, dovolijo ali dopustijo, da otrok ali mladoletnik ravna v nasprotju s predpisi tega zakona.
(3) Z globo 160 evrov se kaznujejo za prekršek starši, skrbniki oziroma rejniki, katerih otrok ali mladoletnik stori prekršek po tem zakonu, pa je prekršek posledica opustitve dolžne skrbi ali nadzorstva nad njim.
(4) V primeru opustitve dolžne skrbi ali nadzorstva nad otrokom ali mladoletnikom so osebe iz prvega odstavka tega člena dolžne plačati stroške iz 18., 19. in 36. člena tega zakona.
V. PRAVILA CESTNEGA PROMETA
2. Posebni ukrepi za varno udeležbo v cestnem prometu
34. člen
(zaščitna čelada)
(1) Voznik in potnik na mopedu, lahkem štirikolesu, motornem kolesu, trikolesu in štirikolesu brez zaprte kabine mora med vožnjo nositi na glavi ustrezno pripeto homologirano zaščitno motoristično čelado.
(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka homologirane zaščitne motoristične čelade ni treba uporabljati vozniku in potniku na vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom, ki izpolnjuje pogoje, predpisane s posebnim predpisom, kadar uporabljata v vozilo vgrajeni zadrževalni sistem, voznik in potnik na mopedu, katerega konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h, pa imata lahko namesto homologirane zaščitne motoristične čelade ustrezno pripeto zaščitno kolesarsko čelado.
(3) Voznik in potnik na kolesu morata imeti do dopolnjenega 18. leta starosti med vožnjo ustrezno pripeto zaščitno kolesarsko čelado.
(4) Jahač mora imeti med ježo na glavi zaščitno čelado.
(5) Z globo 120 evrov se kaznuje za prekršek:
- voznik ali potnik na kolesu, mopedu, lahkem štirikolesu, motornem kolesu, trikolesu ali štirikolesu brez zaprte kabine, ki ravna v nasprotju z določbo prvega ali tretjega odstavka tega člena,
- jahač, ki ravna v nasprotju z določbo četrtega odstavka tega člena,
- starš, skrbnik, rejnik ali spremljevalec otroka, kadar otrok ravna v nasprotju z določbo prvega, tretjega ali četrtega odstavka tega člena.
Jeseni 2016 je bila sprejeta novela Zakona o pravilih cestnega prometa.
- Od 19. novembra 2016 je obvezna uporaba zaščitne čelade za vse kolesarje in potnike na kolesu ter kolesu s pomožnim motorjem do 18. leta starosti ter za vse voznike mopedov.
- Vozniki in potniki na mopedu morajo med vožnjo uporabljati homologirano motoristično čelado. Na mopedu do 25 km/h je dovoljena tudi uporaba kolesarske čelade.
- Čelada mora biti ustrezno homologirana, ustrezne velikosti in čim trdneje nameščena na glavi, tako da sega spredaj dva prsta nad obrvjo. Vedno mora biti trdno zapeta.